כתיבה, עריכה והפקה

דבי אופקים

"סַבָּא מְסַפֵּר לְטַל" / אַרְיֵה רוֹקַח

"דֶּבִּי אופקים", 220 עמ', 2012

"…קְטִינָא יָדַע בְּדִיּוּק מָה הוּא צָרִיךְ לַעֲשׂוֹת. הוּא שָׁלַף אֶת הַמַּחַט. סְלִיחָה, אֶת הַחֶרֶב וְהִתְנַפֵּל עַל הַצְּרָעוֹת. הֵן נִסּוּ לְהִלָּחֵם בּוֹ, אַךְ הוּא הִפְחִיד אוֹתָן וְגֵרֵשׁ אוֹתָן. קְטִינָא הִתְיַשֵּׁב עַל עָנָף וְעֶשֶׂר דְּבוֹרִים נָשְׂאוּ אוֹתוֹ מִכָּל צַד. כָּךְ רָדַף יְדִידָהּ הַקָּטָן וְהָאַמִּיץ שֶׁל מַלְכָּה-דְּבוֹרָה אַחֲרֵי הַצְּרָעוֹת עַד שֶׁהִבְרִיחַ אוֹתָן חֲזָרָה לַקֵּן שֶׁלָּהֵן."

דבי אופקים – כתיבה, עריכה, הפקה

בספר "סַבָּא מְסַפֵּר לְטַל" סבא אריה מספר לנכדתו טל שני סיפורים:

הסיפור הראשון "מָה קָרָה לִקְטִינָא בְּכַוֶּרֶת הַדְּבוֹרִים?" הוא מעשה בקטינא שיצא לבקר את ידידתו, מלכת הדבורים, ונחלץ להגן על הכוורת מפני הצרעות המפחידות. זהו סיפור על כוחו של הקטן והחלש, שבזכות אומץ לִבּוֹ הצליח לגבור על הגדול והחזק ממנו. הסיפור מעמיד במרכזו ערכים, כמו ידידות, עבודת צוות ועזרה הדדית, עשייה ונתינה, שגמול מתוק בצִדם.

הסיפור השני "כִּפָּה אֲדֻמָּה שֶׁל טַל" מְסַפֵּר מחדש את האגדה הידועה, מתוך היענותו של סבא לבקשתהּ של טל שאוהבת בעלי חיים, ומאמינה באפשרות לחיות בעולם סובלני ומתחשב יותר. הסיפור מציע דרך חיים אחרת של קיום ללא אלימות ואכזריות, מתוך כבוד לכל יצור חי באשר הוא.

סבא אריה רוקח המספר לנכדתו הקטנה טל, הוא איש חינוך בגמלאות. בעבר ירושלמי וכיום גר בחולון. הוא כותב, מְסַפֵּר וכן מטפח בבתי ספר תכניות להגנה על בעלי החיים שבתוכנו ובסביבתנו.