כתיבה, עריכה והפקה

דבי אופקים

"נתיבי חיים" / ח. קלמר

"דֶּבִּי אופקים", 149 עמ', 2003

ד"ר חיים קלמר, איש חינוך ומעש, שימש כמנהלו של בית-הספר התיכון החקלאי בפרדס חנה ע"ש בנימין רוטשילד במשך חצי יובל שנים, עד שפרש לגמלאות. בנתיבי חייו שזורים סיפורים אישיים כואבים ושמחים, המשקפים את משנתו החינוכית לאהבת העם והארץ.

דבי אופקים – כתיבה, עריכה, הפקההספר "נתיבי חיים" מגולל את סיפור חייו של ד"ר חיים קלמר על סמך עדויות, סיפורים ומכתבים שנקבצו מבני משפחה, חברים, עמיתים ותלמידים.

סיפור שהחל בילדותו בעיירה הסלובקית זלטה מורבצ'ה, יציאתו את אירופה ב-1939 במסגרת עליית הנוער, בטרם מלאו לו 16 שנים, הכשרתו בקיבוץ גבע והעלייה לקרקע ל"חוליות", שדה נחמיה.

בבחרותו, כמדריך בתנועה המאוחדת בירושלים, כקצין קשר במלחמת השחרור וכסטודנט באוניברסיטה העברית.

בבגרותו, כאיש משפחה, כשליח הסוכנות היהודית בארגנטינה ובדרום אפריקה, כבעל תואר 'דוקטור' להיסטוריה יהודית מטעם ההיברו-יוניון קולג' בארה"ב.

סיפור חייו של ד"ר קלמר משקף את סיפורה של מדינת ישראל מראשיתה. משנתו החינוכית וסולם הערכים, שהיו כנר לרגליו, נלמדו והוקנו לאלפי בוגריו של בית-הספר החקלאי. הם עם אנשי צוותו זכו להפנים מתורתו ומתפיסת עולמו החינוכית והציונית. מאמונתו באדם באשר הוא, באהבת העם והארץ, בכבוד הדדי, בחינוך, בהשכלה ובאהבה של עבודת האדמה כערך.