כתיבה, עריכה והפקה

דבי אופקים

"יוֹאָב וְהַכּוֹכָב הוֹלְכִים לְחוּג עַכְשָׁיו" / ורדה פרי

"דֶּבִּי אופקים", 23 עמ', 2008

רושמים את הילד לחוג? מתרגשים? מתכוננים?
דבי אופקים – כתיבה, עריכה, הפקה

 "… יוֹם שֵׁנִי בְּשָׁעָה חָמֵשׁ צוֹעֲדִים יַחְדָּיו, / יוֹאָב וְאִמָּא בַּדֶּרֶךְ אֶל הַחוּג עַכְשָׁיו.

יוֹאָב נוֹשֵׂא עִמּוֹ אֶת הַכּוֹכָב / עָמֹק עָמֹק בְּכִיס מִכְנָסָיו…

'אִם לֹא אֵדַע אוֹ יִהְיֶה לִי קָשֶׁה / חֲבֵרִי הַכּוֹכָב אִתִּי וְיַחַד נְנַסֶּה!'"

הספר "יוֹאָב וְהַכּוֹכָב הוֹלְכִים לְחוּג עַכְשָׁיו" פרי עטה של ורדה פרי, שיצא לאור בימים אלו – פורץ דרך. הוא מיועד לילדים המרבים להשתתף בחוגים שונים המְזַמְּנִים פעילויות חווייתיות ומהנות. עם זאת ראשית ההשתתפות בהם מלווה בתחושה של 'פרפרים בבטן'. התחושה שחווים כאשר עומדים בפני מצב חדש, עמום ובלתי מוכר. הכניסה לחוג חדש מלווה במתח ובחרדה ולעתים אף בהימנעות.

הספר "יואב והכוכב הולכים לחוג עכשיו" מלווה באיורים נפלאים של הצייר אריה למדן – מציע דרך ייחודית להתמודדות עם תחושת העמימות והחרדה. לדעת הפסיכולוגית לימור שיפוני, הסיפור יוצר בקרב הילד הזדהות עם הגיבור ההולך בפעם הראשונה לחוג מוזיקה. הגיבור משתף את הקורא בציפיות, במחשבות ובחששות תוך מעבר בין עולם המציאות ועולם החלום. כמו גיבור הסיפור כך גם כל ילד יכול לקחת עמו לחוג אביזר כמו כוכב, שישמש 'אוביקט מעבר' (ויניקוט) המקשר בין הבית, המקום המוכר והבטוח ובין החוג, הסביבה החדשה. קריאה משותפת, שיחת הכנה ויצירת קשר עם ה'כוכב' כשותף למשימה – תוביל את הילד לחוג בתחושה נעימה ובטוחה.

למחברת ורדה פרי, בעלת תארים אקדמיים בתחומי המוזיקה והחינוך, ניסיון רב בעבודה עם ילדים בתחומים אלו. היא עובדת כמנהלת מרכזי העשרה לגיל הרך בתחומי המוזיקה והאמנות  ומורה לפסנתר. לאחרונה החלה לעסוק גם באימון אישי (coaching). פרי מאמינה בכוחה של המוזיקה ורואה בה כלי רב עוצמה המשפיע על התפתחות הילד ועל המבוגר.