כתיבה, עריכה והפקה

דבי אופקים

"האם-אמא של הצבא" / דפנה שלם

"דֶּבִּי אופקים", 80 עמ', 2007

סיפור אישי של קצינה בצה"ל, אימא במדים ואזרחית ביקורתית.

דבי אופקים – כתיבה, עריכה, הפקה"… סיבה אחת לאיחור הולכת ומתבהרת, אך כיוון שהיא סודית, מעולם אינה נאמרת בקול רם. פשוט אף לא אחד באמת מצפה שהישיבה תתחיל בזמן. כמו שבחתונות אף לא אחד מצפה שהאורחים יגיעו בשעה הנקובה בהזמנה. קובעים שעה לתחילת הדיון פשוט, כי לא הומצא מנגנון אחר לקביעת מועד לישיבה. איש לא יגיד 'נשב מתי שהוא בצהריים'. אבל באמת לכך התכוונו. זאת לדעת, שכל מפקד במטה, בין אם זה בתל השומר, בקריה בתל אביב או בחיפה – מעוניין ליצור במשרדיו הממוזגים אווירה של שדה קרב, או לפחות של תנאי שדה. כיוון שהכול מבריק מפורמייקה, קצת קשה לעשות סימולציה פיזית. אבל בכל הנוגע לחיים בלתי מסודרים, לבלת"מים (בלתי מתוכננים), למשברים ולהתקלות, אין כל מניעה בעיניהם לעשות סימולציה גם במבני אבן מודרניים. במשחק הזה, לאיחורים תפקיד מרכזי.

כשעוברת מחצית השעה והממתינים בכל זאת מתחילים לתהות ולחפש הסברים, מופיעות להן הסיבות הפיקטיביות. ראשית, הדיון הקודם התמשך מעבר לזמן שהוקצב לו. עיון מהיר בדף ההיסטוריה הרלבנטי מגלה שגם הישיבה הקודמת לא התחילה בזמן. מדוע? כי הדיון שלפניה  התמשך, וכן הלאה וכן הלאה…"

בספר "האם-אמא של הצבא" נפרש מארג של חיים אינטנסיביים מלאי סיפוק ותסכול גם יחד. הספר מורכב מרצף של סיפורים קצרים, המתובלים בהומור דק ומלווים באיורים, פרי מכחולו של נסים חזקיהו. דפנה שלם, ילידת הארץ, שירתה כעשרים שנה בצה"ל. בוגרת אוניברסיטת תל אביב בספרות אנגלית ובעלת תואר שני בחינוך מאוניברסיטת בר אילן.