כתיבה, עריכה והפקה

דבי אופקים

"גיא-אוני – אבן הפינה שהייתה לראש פינה" / כרמלה איש-הורוביץ (לבית פרידמן-דרכסלר)

סיפורו של הכפר העברי גיא-אוני שהוקם על אדמת ג'עוני על ידי צעירים מהיישוב הישן בצפת, בהנהגת ה"אפנדי", ולאחר שנים ייסדו עם עולי רומניה את ראש-פינה.

דבי אופקים – כתיבה, עריכה, הפקה"כך דרכה המופלאה של ראשית שיבת גלויותינו… כל נדבך נוסף בבניין רואה עצמו מסד ראשון. מי יודע אם לא תודעת הראשונות היא גם המוסיפה עוז משלה להתגבר על מכשולים", אמר זלמן שז"ר, נשיאה השלישי של מדינת ישראל.

הספר "גיא-אוני – אבן הפינה שהייתה לראש פינה" מספר על הכפר העברי גיא-אוני שהוקם על ידי צעירים, ילידי היישוב הישן בצפת, בהנהגתו של יוסף פרידמן (ה"אפנדי") על אדמת ג'עוני (1876). לאחר שש שנים (1882) הניחו צעירי צפת אלו עם עולי רומניה את היסוד לראש-פינה.

המחברת כרמלה איש-הורוביץ (לבית פרידמן-דרכסלר), נולדה בראש פינה (1928) להוריה נחמה וצבי דרכסלר, ילידי ראש-פינה. מצד אמה, נחמה (לבית פרידמן), היא נינתו של יוסף פרידמן (ה"אפנדי"), ונכדתו של מרדכי פרידמן ממייסדי גיא-אוני וראש פינה. מצד אביה צבי, היא נכדתו של עקיבא דרכסלר מראשוני ראש-פינה.

כרמלה איש-הורוביץ נצרה בלבהּ תמיד אהבה ותחושת שייכות מיוחדת למקום מכורתה ראש פינה ולנופי הגליל, ניחוחות ילדותה. שנים רבות ליקטה מידע על גיא-אוני ועל ראש פינה כדי לספר את אגדת המושבה בכלל ואת תולדות משפחתהּ בפרט, אך לא זכתה לפרסמו. בעיצומה של המלאכה נדם לבהּ.

בעלהּ עו"ד יהודה איש-הורוביץ שקד להוציא לאור את החומר הרב שנאגר.

ספריהָ מהווים נר זיכרון למחברת ולאבותיה על חלקם בתולדות יישובהּ מחדש של ארץ ישראל. אבן שואבת למתעניינים בראשית ההתיישבות החקלאית החלוצית.