כתיבה, עריכה והפקה

דבי אופקים

"מפתח סול" / גיה קצין (לבית רכניץ)

"דֶּבִּי אופקים", 80 עמ', 2016

 

"יצאנו להפלגה. השיִט ארך שלושה שבועות ארוכים. לא ידעתי לקראת מה אני נוסעת. הייתי בחורה צעירה ותמימה, בת תשע עשרה בלבד, שגדלה בכפר קטנטן במדינה צעירה. מה לי ולעולם הגדול? אבל לא חששתי, משום שהייתי עם סול. אהבתי אותו ובטחתי בו. נשאתי אליו עיניים. עבורי הוא היה איש העולם הגדול…"

P1000712-3

היא, בת להורים שעלו ארצה ממזרח אירופה, נולדה במושבה הקטנה רעננה, כשעוד היה בהּ רחוב אחד בלבד. הוא, בן להורים- אב מרוסיה, אם מדנמרק – שהיגרו לאמריקה, חייל גאה בצי האמריקאי, שהתנדב לעזרת היישוב היהודי במלחמת השחרור. כאן, בחיפה, גיה רכניץ וסול כאצן נפגשו, התאהבו, התחתנו ועברו לצִדו השני של העולם. את ההפלגה ואת החודשים הראשונים באמריקה, גיה לא תשכח לעולם. בת הכפר מהמדינה הקטנה שאך זה קמה, הגיעה לעולם הגדול. הכול נראה לה שונה ומוזר ומלהיב, וגם מעט מאיים. אך היא ידעה שכל עוד סול לצִדה, היא תתגבר על כל מכשול.

וכך היה.

הזוג הצעיר פילס את דרכו בחיים ועשה חַיִל. סול הפך לדמות מובילה בתעשיית המזון לבעלי חיים, גיה גידלה שלושה ילדים וניהלה בית למופת. בשנות השבעים הם קיימו את ההבטחה שהתחייבו לעצמם ושבו ארצה, אך הנדודים לא פסקו.

אחרי מותו של סול החליטה גיה קצין (לבית רכניץ) להעלות על הכתב את סיפור חייהם בספרהּ "מפתח סול". סיפור חוצה מאות, יבשות וארצות. סיפור משפחתהּ שלהּ בישראל ומשפחתו של סול בארצות הברית. סיפור חייהם המשותפים אחרי שנישאו וקשרו את גורלם זה בזו.